KRZESŁO WSZECHCZASÓW

22 października, 2018

Model No.14 – najbardziej znane krzesło na całym świecie. Produkowane do dziś nieprzerwanie od 1859 roku, sprzedane w ponad 60 milionach egzemplarzy. Na nim Brahms grał swoje kompozycje, Lenin pisał traktaty. Był to ulubiony model słynnego architekta Le Corbusiera. Krzesło grało także w wielu filmach Charlie Chaplina. Znane i lubiane jest do dziś przez miliony klientów kafejek na całym świecie.


2

Wszystko zaczęło się w latach 30-ych XIX wieku. Thonet pracował wówczas nad technologią gięcia poprzez zanurzanie pasków drewna w kleju, gotowaniu ich i potem formowaniu w stalowych formach. Pierwsze modele opuściły fabrykę w 1836 roku. Stały się popularne, jednak w krótkim czasie do fabryki zaczęły spływać liczne reklamacje. Okazało się, że pod wpływem ciepła i wilgoci klej zaczął się rozpuszczać. Thonet popadł w tarapaty finansowe. Sprzedał swój zakład w Boppard i przeniósł się do Wiednia, gdzie rozpoczął prace jako podwykonawca przy wykonywaniu wystroju wnętrz, m.in. Pałacu Liechtenstein. W roku 1849 postanowił znów założyć firmę ipowrócić do giętych krzeseł. Pierwsze modele nadal produkowane były z klejonych pasów drewna. Tym razem z palisandru. Krzesła były piękne. Spodobały się. Na Wielkiej Wystawie Światowej w Londynie w 1851 roku Thonet zdobył brązowy medal za swoje meble. Przyniosło mu to rozgłos, meble stały się poszukiwane. Na wystawie w 1855 roku zdobył srebrny medal. To był duży sukces. Firma rozwijała się coraz dynamiczniej. Zaczęły powstawać nowe fabryki. I ciągle trwały prace nad udoskonaleniem procesu produkcji. Celem było krzesło proste i tanie. Eksperymenty nad inną technologi przyniosły zamierzony efekt. Drewno bukowe okazało się super materiałem, a wykonane z niego pręty pod wpływem rozmiękczania w gorącej wodzie lub w parze wodnej i suszenia w specjalnych metalowych formach, okazały się odporne na pękania i odkształcenia. Tak powstał model no. 14 – krzesło z giętych bukowych prętów, składające się z 6 elementów i kilku śrub.

4
Bardzo proste w montażu. Dzięki czemu można było transportować je częściach. W kartonie o objętości 1m3 mieściło się aż….36 krzeseł!. To była rewolucja! Za ten model w 1867 roku Thonet otrzymał złoty medal na Wystawie Światowej w Paryżu.

Firmę po ojcu przejęli synowie i już jako firma Bracia Thonet zakładali nowe fabryki. W 1881 roku powstała fabryka Braci Thonet w Radomsku, dziś FAMEG. ( obszar zaboru austryjackiego ). FAMEG produkuje krzesła nieprzerwanie do dziś. Choć nazwa nie nawiązuje do tradycji Thonetów, to modele, jakie są w niej produkowane już tak. Model No-14 jest także nadal produkowany.

5

No Responses