Kiedy zacząć projekt wnętrza?

29 maja, 2020


Decyzja o nowym domu podjęta. A kiedy zacząć planowanie wnętrz? Kiedy jest ten moment, że trzeba poukładać nasze wyobrażenia o idealnym wnętrzu? Kiedy zacząć przymiarki, jak rozplanować przestrzeń? Kiedy nawiązać współpracę z projektantem wnętrz – jeśli taką planujemy? Kiedy zacząć poszukiwania ekipy wykonawczej? Kiedy zamówić meble, drzwi wewnętrzne, podłogi, kafle, lampy, firanki, krany….Kiedy, kiedy, kiedy?…….

Poniżej przeczytasz o tym, kiedy jest czas, aby skupić się na wnętrzu i rozpocząć współpracę z projektantem wnętrz.

Oczywiście jak najwcześniej. I tu powinnam skończyć pisać 😊. No tak, ale jak najwcześniej to znaczy kiedy? To „jak najwcześniej” zależy od kilku sytuacji. Ja naliczyłam ich pięć. Są to różne momenty, uzależnione od tego, na jaki rodzaj domu czy mieszkania się zdecydowaliśmy.


SYTUACJA NR 1
Budujemy dom wg indywidualnego projektu


 
To bardzo komfortowa sytuacja.  Pod jednym warunkiem –  architekt, który projektuje dom, opracuje także projekt wnętrza. Wówczas wnętrza mamy szyte dokładnie na miarę. W sytuacji, gdy architekt nie oferuje projektu wnętrza, warto na samym początku pracy nad projektem mieć dokładną wizję, jak ma ono wyglądać. Jak duża ma być kuchnia, czy ma być przy kuchni spiżarnia. A może dom ma być podpiwniczony i w piwniczce będzie miejsce na wino? Czy dom ma być jednopoziomowy? Jakie pokoje i dla kogo mają być na każdej kondygnacji? Czy ma być osobna pralnia, kotłownia, skład na materiały do ogrodu? Gdy wszystkie „grube” tematy są już rozpracowane, warto dokładnie zająć się każdym pomieszczeniem osobno. Dzięki temu unikniemy sytuacji, że np. w sypialni rodziców najlepsze miejsce na duże łóżko jest pod oknem, a wejście do garderoby koliduje z wymarzoną toaletką. Nie mówiąc już o rozprowadzeniu instalacji elektrycznej, wod.-kan., etc. Jeśli w planach mamy współpracę z projektantem wnętrz, to warto rozpocząć współpracę na etapie projektowania podziałów wewnętrznych ( budowania ścianek działowych) i tworzenia funkcji wnętrza.SYTUACJA NR 2
Kupujemy gotowy projekt domu.


W gotowym projekcie domu są już zaprojektowane ścianki i podstawowy schemat instalacji elektrycznej, wod.-kan., co i innych. Najczęściej w takiej sytuacji korekty wymaga położenie ścianek. Dobrze jest zatrudnić projektanta wnętrz w momencie rozpoczęcia budowy, aby jeszcze przed postawieniem ścianek działowych dopasować wnętrze do naszych potrzeb. A w konsekwencji tego – na nowo rozplanować ułożenie wszelkich instalacji.SYTUACJA NR 3
Kupujemy gotowy dom w stanie deweloperskim.

Projekt domu oraz jego budowa były prowadzone przez inne osoby. Są już postawione wszystkie ściany oraz położne instalacje. Są okna, drzwi, tynki, wylewki. Brakuje tylko wykończenia. W takim wypadku trzeba dobrze przemyśleć zakup, aby wnętrza miały wszystko co  jest na potrzebne. Jeśli jest taka możliwość, to warto skorzystać z konsultacji projektanta wnętrz, który wskaże potencjał domu oraz jego ew. wady. Często w pustych wnętrzach nie widać wszystkich proporcji, a na projektach od dewelopera często wyposażenie ( sofy, stoły, krzesła, umywalki, wanny, miski wc,…) nie ma poprawnej skali. I to, co zmieściło się na projekcie nie koniecznie zmieści się w rzeczywistości. Warto to sprawdzić i skorygować. Jeśli oczywiście można. Bo np. w przypadku za wąskiego garażu nie będzie możliwości przesunięcia ścian. Często na rzutach poddasza nie są oznaczone skosy i np. umywalka umieszczana jest pod skosem, gdzie nie ma zapewnionej przepisowej minimalnej wysokości 190 cm. Warto na takie rzeczy zwracać uwagę.

 

SYTUACJA NR 4
Kupujemy mieszkanie od dewelopera.

W tej sytuacji są dwie opcje:

a. budynek będzie dopiero stawiany, a my kupiliśmy tzw. ”dziurę w ziemi” i można dokonywać zmian lokatorskich. W umowie z deweloperem są ujęte wszelkie informacje, jaki rodzaj zmian i w jakim terminie jest dopuszczalny. I tak, jak nie mamy już wpływu na rozmieszczenie okien ( wpływ na to mamy tylko w sytuacji 1 oraz 2 ), to na układ ścianek działowych oraz rozmieszczenie instalacji elektrycznej i innych – już tak. Jest to także dobry moment na współpracę z projektantem wnętrz. Projektant nie tylko opracuje projekt wnętrza, ale także przygotuje wszelkie projekty i rysunki zmian dla dewelopera. To bardzo ułatwia kontakt z deweloperem. Mamy także gwarancję, że zmiany przyjęte przez dewelopera zostaną wprowadzone w naszym mieszkaniu. Jest papier, jest dokument.

 

b. kupiliśmy mieszkanie, które jest już gotowe do odbioru. Tutaj nie mamy już możliwości wprowadzania zmian deweloperskich. Wszelkie zmiany możemy wykonać we własnym zakresie. Oczywiście dopuszczalne jest burzenie ścian, przestawianie drzwi, ect. I najczęściej tak się właśnie dzieje, aby dopasować wnętrze do swoich potrzeb. Części takich zmian można uniknąć, gdy w czasie wyboru mieszkania dokładnie przeanalizujemy rzuty i sprawdzimy, czy dane wnętrze ma wszystko to, co jest na potrzebne. Lub, przy niewielkich zmianach, takie będzie. Kontakt z projektantem wnętrz może być już na etapie wyboru. Podobnie, jak przy kupnie gotowego domu. Projektant wskaże potencjał. Sprawdzi, czy wyposażenie, z zaproponowanego przez dewelopera projektu, jest w skali i się zmieści. Wskaże zalety i wady.SYTUACJA NR 5

Kupujemy mieszkanie z rynku wtórnego.

Plus takiego zakupu jest taki, że od razu widać, jak dane mieszkanie można urządzić. Wszystko podane jest jak na dłoni. Może być tak, że  wnętrze do nas przemawia i przy małym nakładzie będzie dopasowane do nas. Albo wręcz przeciwnie – widać, jak nie należy go urządzać, ale ma to coś i łatwo będzie można je przystosować. W tej sytuacji możemy poprosić projektanta wnętrz, aby przed zakupem pomógł ocenić, czy mieszkanie będzie spełniać nasze oczekiwana. Czasem wystarczy konsultacja projektowa i rozmowa z projektantem, aby „zobaczyć” mieszkanie od nowa. 

 Współpracę z projektantem można rozpocząć na każdym etapie. Zachęcam do jak najwcześniejszego, już na etapie projektu, nawiązania współpracy. Najczęściej jednak  jest tak, że projekt wnętrza powstaje, gdy już zakup jest sfinalizowany, a dom lub mieszkanie, stoi i jest prawie gotowy do zamieszkania. Przy dobrym projekcie architektonicznym zmian będzie niewiele, ale jeśli projekt zupełnie nam nie pasuje – zmian będzie dużo i będzie się to wiązało z dodatkowymi kosztami, które moglibyśmy ograniczyć, gdyby pomysł na wnętrze powstał przed zakończeniem budowy wymarzonych „czterech ścian”. Ilustracje: archipelag ( www.archipelag.pl), Jean Charles Tomas. 

No Responses