STYL SKANDYNAWSKI – jak to się robi?

22 października, 2018

Styl skandynawski to nadal jeden z najpopularniejszych trendów w urządzaniu wnętrza. Słysząc hasło „skandynawski styl” wiadomo o co chodzi – jasno, przestronnie, naturalnie. Nie jest jednak tak łatwo urządzić wnętrze w tym stylu. Aby wnętrze nawiązywało do chłodnej klimatycznie Północy i było gościnne, przytulne, przestrzenne i pełne domowej atmosfery istotne jest trzymanie się kilku zasad. Ważna jest czystość form, stonowane barwy i naturalne materiały, takie jak drewno, len, bawełna, wiklina. Warto przemyśleć każdy element wnętrza.

1

TŁO
Czyli to wszystko, co jest bazą, podstawą i od czego zaczyna się wykańczanie wnętrz – ściany, podłogi i okna. W stylu skandynawskim bardzo dużą wagę przywiązuje się do maksymalnego rozświetlenia wnętrza. Wiadomo, na Północy jest deficyt słońca ( podobnie jak u nas jesienią i zimą ). Dlatego ściany są białe lub jasno szare. Podobnie jak stolarka okienna i drzwiowa oraz listwy przypodłogowe. Jasne kolory odbijają światło, co sprawia, że wnętrze wydaje się przestronniejsze, czystsze, pełne powietrza.
Podłogi to najczęściej bielone deski, ale równie często w stylu skandynawskim wykorzystuje się drewno w naturalnym kolorze, szczególnie dąb, jesion. Ważne, aby drewno z natury było jasne. Deski orzechowe, a tym bardziej deski z drewna egzotycznego nie wpisują się dobrze w styl skandynawski.

2

MEBLE
Meble także białe, bielone lub z naturalnego, jasnego drewna. Ilość mebli ograniczona jest tylko do tych niezbędnych. A gdy potrzeba jest większej ilości regałów lub schowków – zabudowuje się całe ściany do sufitu. Dzięki temu tworzą się piękne aranżacje z książkami, pudłami i „trofeami” w tle. Meble wypoczynkowe także wykończone są jasnymi tkaninami – szarymi, beżowymi. I do tego dużo poduszek, koców, pledów….Aby w długie, ciemne wieczory wtulić się w ciepłe pledy i czytać, rozmawiać, spotykać się.
Stoły i krzesła są przede wszystkim drewniane. Czasem, aby przełamać tę bardzo jasną, jednolitą kolorystykę i dodać trochę mocniejszych akcentów krzesła są czarne, czerwone, niebieskie, żółte. Często kolory krzeseł się miesza. Aby wnętrze było nie tylko jasne, ale i lekkie, wesołe.

3

OŚWIETLENIE
W stylu skandynawskim to bardzo ważny element. Lampy służą nie tylko do ogólnego rozświetlenia wnętrza, ale także do tworzenia nastroju. Umieszcza się je wszędzie. Specjalna lampa ( a najlepiej ich kompozycja ) nad stołem, przy którym zbiera się rodzina nie tylko do posiłków. Lampa w kąciku do czytania, lampa w narożniku pokoju dla atmosfery, lampy na komodzie dla dekoracji, ect. Oświetlenie buduje klimat i sprawia, że wnętrze jest przyjazne. Klosze lamp są przede wszystkim z przeźroczystego lub białego szkła. Super sprawdzają się w takich wnętrzach kryształowe żyrandole – pięknie odbijają światło, tworzą refleksy świetle, tęczowe poświaty. Taka zabawa światłem to miły akcent w ponure dni. I ważne – barwa światła powinna być ciepła. Zimne, ledowe oświetlenie nie sprawdzi się.

4

DODATKI
Tak, jak przy wyborze kolorów ścian i głównych mebli ważna jest dyscyplina kolorystyczna, przy dodatkach można poszaleć. Dodatki nadają wnętrzu przytulności, domowej atmosfery i indywidualności. Poduszki, dywany, zdjęcia, obrazy, ceramika i kwiaty. Dużo kwiatów. Także jako tapety. Wnętrza w stylu skandynawskim lubią mocne kolory jako uzupełnienie. Czerwień, zieleń, żółć – bardzo pięknie współtworzą klimat przytulności i ciepła.

5


6

No Responses