STYL SKANDYNAWSKI – jak to się robi?

Grudzień 8, 2017

Styl skandynawski to nadal jeden z najpopularniejszych trendów w urządzaniu wnętrza. Słysząc hasło „skandynawski styl” wiadomo o co chodzi – jasno, przestronnie, naturalnie. Nie jest jednak tak łatwo urządzić wnętrze w tym stylu. Aby wnętrze nawiązywało do chłodnej klimatycznie Północy i było gościnne, przytulne, przestrzenne i pełne domowej atmosfery istotne jest trzymanie się kilku zasad. Ważna jest czystość form, stonowane barwy i naturalne materiały, takie jak drewno, len, bawełna, wiklina. Warto przemyśleć każdy element wnętrza.

















TŁO
Czyli to wszystko, co jest bazą, podstawą i od czego zaczyna się wykańczanie wnętrz – ściany, podłogi i okna. W stylu skandynawskim bardzo dużą wagę przywiązuje się do maksymalnego rozświetlenia wnętrza. Wiadomo, na Północy jest deficyt słońca ( podobnie jak u nas jesienią i zimą ). Dlatego ściany są białe lub jasno szare. Podobnie jak stolarka okienna i drzwiowa oraz listwy przypodłogowe. Jasne kolory odbijają światło, co sprawia, że wnętrze wydaje się przestronniejsze, czystsze, pełne powietrza.
Podłogi to najczęściej bielone deski, ale równie często w stylu skandynawskim wykorzystuje się drewno w naturalnym kolorze, szczególnie dąb, jesion. Ważne, aby drewno z natury było jasne. Deski orzechowe, a tym bardziej deski z drewna egzotycznego nie wpisują się dobrze w styl skandynawski.