WABI-SABI – PIĘKNO NIEDOSKONAŁOŚCI

13 kwietnia, 2020

Nierówne ściany, przecierki, resztki tynków,  warstwy farby wychodzące jedna spod drugiej. Meble, które lata świetności mają za sobą. Krzywe podłogi, wytarte dywany …. opis starego zamku ? Pałacu ? Nie, to nieco przerysowany obraz bardzo cenionego stylu Wabi-Sabi. Takie przerysowane wnętrza są niezwykle malarskie, plastyczne i „buntownicze”.  Ale czy oddają istotę i ducha WABI-SABI?Wabi – Sabi to pojęcia opisujące piękno prostoty i przemijania. Nurt wywodzi się z japońskiej filozofii Zen. Wabi oznacza ciszę, prostotę, życie w zgodnie z naturą, Sabi to pochwała piękna naturalnego starzenia się, przemijania i życia w zgodzie z naturalnym cyklem narodzin i śmierci. W połączeniu Wabi-Sabi to koncepcja, która skupia się na przyjmowaniu niedoskonałości tego, co nas otacza. Na akceptacji tych niedoskonałości i  uznanie wad oraz nietrwałości życia. Docenienie piękna naturalnego świata i wszystkiego, co mu towarzyszy. We wnętrzach Wabi-Sabi przejawia się to właśnie w akceptacji  starzenia się przedmiotów, pojawiania się rys, pęknięć, odprysków, etc.  Duży nacisk kładzie się na przedmioty i materiały bardzo dobrej jakości, bo tylko takie pięknie się starzeją, a popsute – można naprawić. Rzeczy tanie najczęściej są jednorazowego użytku i gdy się zniszczą lub popsują wyglądają bardzo źle i najczęściej nie nadają się także do naprawy. W Wabi-Sabi ceni się trwałość, ponadczasowość, jak również zmienność wynikającą ze zużycia pod wpływem czasu czy czynników zewnętrznych. Ponieważ najpiękniej starzeją się materiały naturalne – stąd we wnętrzach Wabi-Sabi dużo jest drewna, także tego z odzysku, lnu, tynków wapiennych, gliny, etc. 
Ważną cechą wnętrz Wabi-Sabi jest przestrzeń. Nie ma tutaj miejsca na zbędne przedmioty. Przedmioty zakłócają kontemplację i są zbędne w prostym życiu. W sypialni jest tylko łóżko, szafki nocne i proste oświetlenie. Spokój i prostota.


Jadalnia to prosty, mocny i trwały stół, krzesła pokryte lnem, lampa wykonana z rafii lub wikliny oraz powietrze i słońce, które pięknie ślizga się po nierównych ścianach.


W łazienkach także stawia się na naturalne materiały, prostotę i wygodę.  Dekoracją są nierówności ścian, kamieni oraz starzejące się drewno.WABI-SABI to nurt bardzo sensualny, ciepły, ale i bardzo wymagający. Ilość rzeczy ograniczona aż do ascetycznego minimum jest wyzwaniem. Ilość rzeczy, które kupuje się raz i nie wyrzuca, lecz pielęgnuje i naprawia, aby służyły jak najdłużej.
Myślę, że warto zagłębić się w WABI-SABI i poznać jego przesłanie.  Bo to nie tylko obdrapane ściany czy drewno z odzysku. 

zdjęcia:
pinterest,
producenci.

No Responses