Czy potrzebna Ci projektantka wnętrz?

Jeśli zastanawiasz się, czy zaprosić do współpracy przy urządzaniu wnętrza projektantkę wnętrz – zobacz, kiedy warto to zrobić, a kiedy się nie opłaca. W tym wpisie pokażę, jak wygląda praca nad projektem wnętrza.

Opiszę każdy krok, każdy etap i każde zagadnienie. Wszystko po kolei, aby można było poznać specyfikę tworzenia kompleksowego projektu wnętrza.

A także, aby znaleźć odpowiedź na pytanie – czy korzystanie tylko z jakiegoś fragmentu ma sens? A może jednak nie warto dzielić projektu na części? Może kompleksowe zaprojektowanie wnętrza z ekspertem ma więcej zalet? Myślę, że pokazanie procesu projektowego pomoże w różnych decyzjach.

Poniżej opisuję poszczególne kroki, czyli:

  • inwentaryzację
  • układ funkcjonalny
  • kolorystykę
  • wizualizacje
  • projekt wykonawczy
  • dokumentację 

Zaczynamy!

Projektowanie wnętrza to duże i odpowiedzialne zadanie.

Decyzje, które należy podjąć zaczynają się grubego kalibru, np. czy przestawiać ściany, obniżyć sufity, zamienić układ pomieszczeń. Albo jaki układ ma mieć kuchnia, aby była komfortowa i bezpieczna. Aż po „lżejsze”  tematy, jak np. jaki  kolor fugi dobrać do kafli w łazience i czy w ogóle w łazience kafle kłaść.

Dotyczy to nie tylko mieszkania nowego, z rynku pierwotnego, czy domu, który budujemy dla siebie. Tak samo ważne decyzje trzeba podjąć w czasie remontu. A wszystkie mają swoje konsekwencje. Na szczęście w przeważającej większości – wszystko kończy się dobrze.

Jak wygląda proces projektowy i czy na którymś z etapów możesz liczyć na fachową pomoc? Czy zatrudniając projektantkę wnętrz ( ten zawód w głównej mierze wykonują panie ), trzeba zlecać całość prac? Czy można skorzystać z pomocy tylko w jakiś kawałku? Tam, gdzie nic nie jest proste? A inne zakresy wykonać z przyjemnością samodzielnie?

Oczywiście, że tak. Nie trzeba zlecać całej usługi. Ale … jak zwykle to zależy.

Etapy pracy nad projektem wnętrza.

1. INWENTARYZACJA

Pomiar z natury. Początek prac na projektem. Najlepiej przygotować inwentaryzację we wnętrzu w tzw. stanie deweloperskim, gdy są już tynki. Wówczas każdy wymiar będzie odzwierciedlał stan faktyczny. Gdy nie ma takiej możliwości, bardzo pomocne są rzuty z projektu architektonicznego. Ale tutaj trzeba uważać – nie należy sugerować się położeniem już wrysowanych mebli, ponieważ często nie są narysowane w skali i zakłamują rzeczywistość.

Ja wolę sama zrobić pomiary. Zdarza się bowiem, że we wnętrzu pojawiają się elementy ( zabudowy szachtów, podciągi, podwieszane sufitu), które nie zawsze są widoczne na projektach budowalnych.

2. UKŁAD FUNKCJONALNY

To jedna z najważniejszych części pracy nad projektem. To w tym etapie podejmuje się decyzje o ustawieniu mebli, położeniu np. lodówki czy usytuowaniu pralki. Stąd tak ważne są rzeczywiste wymiary wnętrza. W tym etapie można kombinować, przestawiać, poprawiać, burzyć i stawiać… Jeszcze wszystko wolno, bo to tylko na papierze. To teraz jest czas na „burze mózgów” oraz sprawdzanie swoich potrzeb i oczekiwań. Czas przyjrzenie się marzeniom tym ważnym i tym, z których „może można zrezygnować w tym momencie”. Warto poświęcić więcej czasu na ten etap, aby przeanalizować wszystkie opcje.

3. KOLORYSTYKA

To przyjemna część projektowania. Może przebiegać równolegle z pracą nad układem funkcjonalnym. Dla osób, które na co dzień nie interesują się wnętrzami – zalecam kupienie AKTUALNYCH pism wnętrzarskich i pozaznaczanie w nich zdjęć, przy których mocnej zabiło serce 😊. Dobrze jest też pojeździć po salonach meblowych lub salonach z wyposażeniem wnętrz. Tam też można spotkać inspiracje. Dużo osób korzysta także ze zdjęcie w internecie, a szczególnie z Pinteresta.

I tutaj mała uwaga – zdjęcia w czasopismach czy na portalach wnętrzarskich są najczęściej mocno przerobione. Po to, aby oddać klimat, atmosferę i emocje. Tutaj nie liczą się proporcje, zasady ergonomii, etc. Także trzeba uważać i mieć dystans do inspiracji. Nie trzymać się ich kurczowo. To ważne źródło poznania trendów i tego, co nam się podoba, ale nie jest dobrym pomysłem, aby dokładnie przenieść do realu to, co widać na ładnym obrazku.

4. WIZUALIZACJE

To okazanie wizji projektowej w wymiarze 3D. Tutaj raczej nie obejdzie się bez projektanta wnętrz. Mało kto ma czas, aby poznać programy do komputerowej wizualizacji, nauczyć się pracy na nich i potem wykonać dla siebie projekt w 3D. Wizualizacje mają charakter poglądowy, nawet te bardzo realistyczne. Mogą do złudzenia przypominać zdjęcia. Jednak tego, co na żywo nie oddadzą nigdy. Ja nie jestem zwolenniczką foto-realistycznych wizualizacji. Mogą być, niestety, powodem rozczarowania, że jednak gotowe wnętrze nie wygląda jak na obrazku. Przygotowuję dla moich klientów wizualizacje, które oddają kolory, proporcje i pokazują zastosowane materiały. Można zobaczyć wnętrze, aby podjąć decyzję, czy tak będzie OK.

5. PROJEKT WYKONAWCZY

Dokładne rysunki dla wykonawców. Po opracowaniu układów funkcjonalnych, wyborze mebli i ich kolorów, lamp, etc., czas na zebranie wszystkiego i rozrysowanie na projektach. Zwymiarowane rysunki oraz opisy są doskonałym narzędziem dla osób, które będą „zamieniać” niewykończone wnętrze w dom. Dla kafelkarzy, stolarzy, malarzy i innych fachowców zaangażowanych w realizację projektu.

Dobrze przygotowane projekty wykonawcze sprawiają, że praca idzie szybko. Nie ma przestojów na zastanawianie się, jak coś zrobić. Ponadto – projekty wykonawcze wraz z opisami i zestawieniami są podstawą do zamawiania odpowiedniej ilości materiałów wykończeniowych, wyposażenia łazienki, czy mebli na zamówienie ( np. mebli do kuchni, szaf ubraniowych, ect.).

6. DOKUMENTACJA
Dokumentacja to teczka zawierająca wydruki:
  • projektów wykonawczych
  • wszelkie zestawienia i opisy, które są niezbędne do realizacji projektu
  • wizualizacje
Oczywiście nie musi to być teczka. Może być plik w chmurze, ale jednak na budowie potrzebne są projekty w wersji papierowej.

Jak widać, najważniejsze dla projektu wnętrza są 3 pierwsze etapy. To wówczas zapadają najważniejsze decyzje i rozwiązania. Wtedy tworzy się wnętrze, jego klimat, charakter i styl. Jeśli ten etap planujemy przejść sami, to zatrudnianie projektantki wnętrz tylko do wykonania wizualizacji i dokumentacji mija się z celem. Zresztą nie jestem pewna, czy jakaś projektantka czy projektant podejmą się takiej pracy. Jeśli nawet, to honorarium będzie takie samo, jak za cały proces projektowy.

Ja widzę cztery opcje współpracy:

  1. pomoc w zakresie układu funkcjonalnego i doboru kolorystyki – to jest wówczas PROJEKT KONCEPCYJNY
  2. opracowanie całego projektu – PROJEKT KOMPLEKSOWY
  3. projekt + realizacja – PROJEKT „pod klucz”
  4. pomoc w wybranym, wąskim zakresie – KONSULTACJE

Form współpracy jest wiele. Możesz wybrać zakres, który jest Tobie najbardziej potrzebny.