Czy funkcjonalność to cecha o której myślisz, gdy urządzasz swoje mieszkanie? Wydaje mnie się, że nie. A czy myślisz o tym, żeby mieszkało się komfortowo i bezpiecznie – na pewno tak!
Bezpieczeństwo to główna potrzeba w każdym obszarze życia. Poczucie bezpieczeństwa lub zapewnienie bezpieczeństwa stoi za prawie każdym działaniem. Prawda?
Natomiast komfort często kojarzy się z czymś luksusowym, drogim i … nieosiągalnym. Kojarzy się, bo „komfort” to tak naprawdę wygoda. Niekoniecznie związana z luksusem. To moment, gdy nic nie sprawia kłopotu, nie denerwuje i nie zmusza do wysiłku.
Zobacz, jak zapewnić swoim wnętrzom maksymalną funkcjonalność, czyli:
- komfort oraz
- bezpieczeństwo
Komfort
Komfort, wg słownika PWN, ma dwie definicje
1. ogół warunków zewnętrznych zapewniających człowiekowi wygodę, odznaczających się dostatkiem i elegancją,
2. stan zaspokojenia potrzeb fizycznych i psychicznych oraz braku kłopotów
Obie definicje idealnie oddają te cechy, które powinny być zapewnione w każdym mieszkanku, w każdym domu.
Przy czym dla każdego oznaczają one zupełnie coś innego. Nie ma uniwersalnych i jednakowych dla każdego oznak dostatku i elegancji. Dla jednych dostatek i elegancja może oznaczać luksusowe meble i wyposażenie oraz posiadanie możliwości, aby takie meble kupować. Ale może też oznaczać brak pośpiechu i korzystanie z życia w zgodzie ze sobą, bez konieczności otaczania się luksusowymi rzeczami. Każde podejście jest dobre. Podobnie nie ma też jednego wyznacznika „braku kłopotów”.
Dlatego zachęcam, aby dobrze zastanowić, co dla nas znaczy komfort. Co oznacza „dostatek” lub „elegancja”. Jakie mamy potrzeby fizyczne i psychiczne i co oznacza dla nas „brak kłopotów”. Jeśli lubimy rzeczy, meble i wnętrza nimi wypełnione to minimalistyczne mieszkanie będzie nas drażnić i będzie kłopotliwe, bo np. nie będzie gdzie trzymać ulubionych przedmiotów. Gdy bliskie nam są puste, czyste przestrzenie to nadmiar rzeczy nie będzie dla nas przyjemny. Mieszkanie nie będzie komfortowe, a każda rzecz będzie zawadzała :-).
To są właśnie te cechy i wartości, dzięki którym każde wnętrze jest inne. Wnętrza mogą być podobne stylistycznie czy kolorystycznie ( zgodnie z trendami), ale gdy dopasujemy funkcjonalność mieszkania do swoich oczekiwań – okazuje się, że powstaje wnętrze nietuzinkowe, niepowtarzalne – nasze. Wypełnione modnymi meblami lub pełne przestrzeni i powietrza.
W moim darmowym ebooku (do pobrania u dołu strony) pokazuję, od czego zacząć planowanie wnętrza. Jest tam 7 podstawowych pytań wraz z omówieniem i komentarzem, dzięki którym można poznać swoje potrzeby. Zdecydowanie łatwiej określić wówczas, co to znaczy wnętrze komfortowe. Pokazuję, na co zwrócić uwagę, jakie zagadnienia przemyśleć. Jak podejść do określenia, co jest dla nas ważne i może zaspokoić nasz potrzeby. Zachęcam do pobrania i zapoznania się.
Bezpieczeństwo
Bezpieczeństwo w kontekście urządzania mieszkania bardzo mocno łączy się z ergonomią. Pojęciem, które zazwyczaj kojarzy się z zakładami pracy, biurami lub fotelami biurowymi – czyli z pracą. Ale ergonomia to dużo szersze zagadnienie. Powstało w XIX w. do określenia optymalnych (czyli bezpiecznych i wydajnych) warunków pracy. Do badania optymalnych warunków pracy przede wszystkim w fabrykach.
Z czasem badania rozciągnięto także na warunki pracy w domu, szczególnie pracy w kuchni. Obecnie, jako ergonomiczne określa się nie tylko warunki związane z pracą, ale ogólne warunki, które są optymalne dla anatomicznych możliwości człowieka, także w domu. A ponieważ najwięcej pracy wykonujemy w kuchni – najwięcej badań związanych jest właśnie z ergonomią w kuchni.
KUCHNIA
W kuchni, aby gotowanie było bezpieczne oraz komfortowe warto zwrócić uwagę na 5 obszarów:
1. trójkąt roboczy – czyli sposób rozmieszczenia urządzeń AGD oraz odległości między nimi
2. strefy przechowywania – czyli takie ułożenie naczyń oraz produktów spożywczych w szafkach, aby były „po ręką”
3. wysokość szafek dolnych oraz wysokość powieszenia szafek wiszący
4. jakość materiałów, z których wykonane są meble
5. instalacje elektryczne i wod.-kan. – zaplanowane i poprowadzone zgodnie z przepisami
ŁAZIENKA
Pomieszczenie bardzo ważne i jedno z trudniejszych do funkcjonalnego zaplanowania. Tutaj szczególną uwagę należy zwrócić na takie 4 obszary:
1. instalacje elektryczne – aby były rozmieszczone zgodnie z przepisami i normami dotyczącymi stref wilgoci
2. odległości pomiędzy wyposażeniem – to jest szczególnie ważne i od tego należy zacząć planowanie łazienki
3. wysokości – montażu umywalki, baterii, wanny
4. jakość materiałów, które używamy do wykończenia łazienki oraz do wykonania szafek – co ma duże znaczenie w pomieszczeniu, gdzie często panuje podwyższona wilgotność
SALON, JADALNIA, SYPIALNIA, POKOJE DZIECI, GARDEROBY
Pomieszczenia nie mniej ważne, ale bezpieczne korzystanie z nich nie wiąże się ze szczególnymi przepisami dotyczącymi instalacji. W tych pomieszczeniach trzeba zwrócić szczególną uwagę w zasadzie na 1 obszar:
1. odległość
– pomiędzy meblami (bolączka wielu sypialni)
– stołu od ścian i mebli oraz miejsce na krzesła – wybierając stół trzeba zawsze mieć na uwadze miejsce na krzesła
– sofy od TV i wysokość umieszczenia TV – która jest uzależniona nie tylko od wielkości TV, ale także od jego rozdzielczości
– biurka od okna – bardzo ważne w pokojach dzieci i w innych pokojach do pracy
– półek i drążków w szafach oraz odległość samej szafy od innych mebli – co jest uzależnione m.in. od sposobu otwierania szafy (drzwi przesuwne / drzwi uchylne)
Powyżej opisałam podstawowe wytyczne, aby wnętrze było komfortowe i bezpieczne, czyli po prostu FUNKCJONALNE.