Meble tapicerowane – jak dobrze dobrać?

Funkcją salonu jest przede wszystkim relaks i wypoczynek, a nic nie służy lepiej do wypoczynku niż wygodne meble tapicerowane. Dlatego też to od nich trzeba zacząć, gdy urządzamy salon. 

Zobacz, na co trzeba zwrócić uwagę, gdy wybierasz meble wypoczynkowe. 

Ja wyróżniam trzy elementy:

  • wielkość mebli – sofy, foteli czy narożnika
  • funkcja – czyli czy ma być dodatkowa opcja spania, czy nie
  • materiały 

O tych trzech parametrach przeczytasz poniżej. Mam nadzieję, że informacje z tego artykułu pomogą Ci, gdy będziesz szukać mebli dla siebie. Pamiętaj, że zawsze możesz do niego wrócić. 

 

WIELKOŚĆ MEBLI

Meble tapicerowane dostępne są w wielu różnych rozmiarach i kombinacjach. Te ostatnie dotyczą zwłaszcza mebli modułowych, czyli takich, gdzie cały zestaw składamy sami z dostępnych u producenta brył. Składamy jak klocki. Dobieramy nie tylko siedzisko, ale również boki, czyli oparcia. 

Aby dobrze wpisać się z rozmiarem mebli przede wszystkich należy znać wymiary pokoju oraz jego układ przestrzenny ( tzn. gdzie jest okno, drzwi, etc.). Tutaj przeczytasz o tym, jak się do tego przygotować. 

Gdy mamy to rozpracowane ustalamy, jakie siedziska są nam potrzebne. Do dyspozycji mamy:

–  jedynki (czyli fotele) – szerokość 90 – 120 cm

– dwójki – czyli sofy dedykowane dla dwóch osób, szerokość ok. 160 – 210 cm

– dwa i pół – szerokość ok. 180 – 220 cm

– trójki – szerokość ok. 190 – 230 cm 

– czwórki – szerokość ok. 250 – 300 cm

– I większe …

Zobacz, że nie ma jednej szerokości dla poszczególnych modeli. Głównie dlatego, że sofy mogą mieć podłokietniki o różnych wymiarach. Są podłokietniki wąskie, takie np. na 10 cm. Są także bardzo szerokie, nawet po 30 cm z każdej strony. 

Pamiętaj o tym, że im szerszy podłokietnik, tym mniej powierzchni na siedzisko. 

 

Ale szerokość to nie jedyny wymiar, na jaki trzeba zwrócić uwagę. Są jeszcze aż trzy – dość istotne. 

1.Wysokość siedziska

Najlepsza jest wówczas, gdy można z sofy bez problemu wstać. Niech nie zwiodą Ciebie niskie zestawy, w których zapadasz się, gdy wybierasz meble w salonach. Dlaczego? Bo po pierwsze, gdy przymierzasz się do różnych modeli, chodzisz po sklepach i jesteś zmęczona to marzysz tylko o tym, aby usiąść i zanurzyć się w poduchach. A pamiętasz, jak potem się wstaje z takiej niskiej, miękkiej sofy? Po drugie – zbyt miękkie meble nie są dobre dla pleców. Gdy często planujesz korzystać z mebli tapicerowanych, wybierz takie o średniej twardości i siedzisku na wysokości ok. 45 cm. Z pewnością plecy Ci za to podziękują i wstawanie będzie dużo bardziej komfortowe.

2.Głebokość siedziska

Temat dość kontrowersyjny. Jedni wolą głębokie sofy, bo lubią poduchy i pod plecy układają sobie wówczas kilka wałków czy poduszek. Dla innych ważne jest, aby móc swobodne siedzieć bez dodatkowych udogodnień. Wówczas optymalna głębokość siedziska bez oparcia to ok. 70-80 cm. Wiadomo, że osoby wyższe wybiorą głębsze sofy. Bo mają dłuższe nogi i jest im wygodniej, gdy całe udo ma podparcie ;-). 

3.Wysokość oparcia

Tutaj są dwie szkoły: jedna mówi, że wysokość oparcia nie ma znaczenia. I sofy do salonu, do oglądania TV mogą być niskie. Druga szkoła mówi, że do oglądania dobrze jest mieć możliwość oparcia głowy. Aby pogodzić obie szkoły mamy do dyspozycji specjalne wałki, które montuje się do niskich sof, czyli o wys. w okolicach 90 – 100 cm. Dobrym rozwiązaniem są także regulowane zagłówki. Także na co dzień sofa jest niska, a gdy potrzeba podeprzeć głowę – wówczas zagłówek się rozkłada. 

 

FUNKCJA

Najwygodniejsze są meble tapicerowane, które nie mają dodatkowej funkcji spania. Jeśli więc nie musisz planować, gdzie położysz niespodziewanych gości – wybierz meble bez opcji  rozkładania, czyli bez funkcji spania. Ale jeśli będziesz korzystać z mebli tapicerowanych także do spania – dopasuj model funkcji to tego, czy korzystać będziesz okazjonalnie, czy raczej do spania codziennego.

Zobacz, jakie mogą być opcje:

  •  sofa – model najpopularniejszy. Funkcja spania ukryta jest w siedzisku w formie złożonego stelaża, np. typu belgijskiego lub typu włoskiego (zobacz na zdjęciu typ włoski). Typ belgijski przeznaczony jest raczej do spania okazjonalnego. Konstrukcja jest mniej stabilna i wyposażona w cienki materac wykonany z pianki. Stelaż, w większości przypadków, umieszczony jest na taśmach. Typ włoski – to spanie na stabilnym stelażu i na niezależnym materacu. 
  • kanapa – to ten typ, gdzie do spania wysuwamy siedzisko i kładziemy oparcie. Kanapa ma pojemnik na pościel. A system nosi nazwę DL.
  • wersalka – tutaj siedzisko i oparcie stanowią jedną całość i do spania kładziemy oparcie na płasko do tyłu. Może mieć pojemnik na pościel. Gdy jest na wysokich nóżkach – wówczas nie ma pojemnika. 

Najlepsze do codziennego spania są rozkładane sofy ze stelażem włoskim. Ale jest to też rozwiązanie najdroższe. Bo w sofie ukryte jest wygodne łóżko. 

 

MATERIAŁY

To nie tylko tkaniny użyte do uszycia pokrowca. To także wszystko to, co kryje się pod tkaniną. Im będą lepszej jakości stelaże, pianki i płyty meblowe użyte do wykonania konstrukcji mebla, tym dłużej i wygodniej meble będą nam służyć. Zanim przejdę do omówienia tkanin, chciałam zachęcić Ciebie do czytania opisów mebli: z czego jest stelaż, jakie jest wypełnienie poduch i siedziska, jaki rodzaj pianki został zastosowany. Wybór jest ogromny. A im lepsza jakość komponentów, tym lepszy ( i niestety droższy) mebel. Warto także sprawdzić, czy w wypełnieniu jest pierze, czy nie. To jest informacja szczególnie ważna na alergików. Wygodne, luksusowe meble często wypełnione są naturalnym pierzem, które można zastąpić równie „przyjemnymi” materiałami, jak np. sztucznym pierzem, które wykonuje się z włókien poliestrowych bądź silikonowych, a następnie zwija w małe kuleczki. Takie pierze nie tylko nie uczula, ale także nie jest podatne na odkształcenia. 

Ale … meble wypełnione pierzem (sztucznym lub nie) raczej nie nadają się do spania. 

Tkanina

To najważniejszy element każdego mebla tapicerowanego. Po tkaninie oceniamy, czy mebel nam się podoba, czy nie. Prawda? Jednak jej dobór powinien być dopiero wówczas, gdy znamy wielkość i funkcję mebla dla nas. Dlaczego? Bo nie we wszystkich modelach można zastosować każdy rodzaj tkaniny. Także wybór już zostanie okrojony o te tkaniny, których producent nie zaleca do wybranego przez nas mebla. 

Aby ułatwić wybór konkretnej tkaniny – sprzedawcy i producenci posługują się podziałem na kategorie, czyli tzw. GRUPY CENOWE. Im wyższa grupa (wyższa cyfra lub dalsza litera alfabetu) tym lepsza tkanina. Zatem tkanina z grupy IV będzie dużo lepsza od tkaniny z grupy I, a tkanina z gr. D będzie lepsza niż z grupy A. 

 

Obecnie za najlepsze i najtrwalsze uznawane są tkaniny wykonane z włókien syntetycznych. Można z nich wykonać takie rodzaje tkanin, jak welur czy szenil, które kiedyś wykonywało się tylko z wełny, czy bawełny. A dodatkowo możemy wybierać z tkanin:

  • hydrofobowych
  • wodoodpornych
  • ognioodpornych
  • łatwoczyszczących

 

NA KONIEC CIEKAWOSTKA

Coraz częściej spotykam tkaniny oraz meble obite tkaninami z recyklingu. Z butelek. 

Po raz pierwszy spotkałam je kilka lat temu w  próbniku tkanin obiciowych do krzeseł FAMEG. 

A tutaj info. jak się produkuje tkaniny z butelek: 

„Polimer ten jest ostatecznie wytłaczany w przędzę, którą następnie teksturuje się, farbuje i powleka, nadając jej trwałe właściwości zmniejszające palność. Spełniając najwyższe wymagania dotyczące trwałości na rynku kontraktowym, uzyskana przędza jest przetwarzana w niezwykle miękkie i matowe tkaniny w niemieckiej przędzalni Vescom”.