Układ funkcjonalny od podstaw

UKŁAD FUNKCJONALNY  to przedstawienie w formie rzutu:

  • zmian w podziale przestrzennym wnętrza
  • układu mebli 
  • wymiarów aranżacji 

Dobrze przygotowany układ funkcjonalny to ponad połowa pracy nad wnętrzem.

Dlatego warto i trzeba przygotować siły, czas i wiedzę, aby zrobić go dobrze. Tylko wtedy mamy gwarancję, że powstanie wnętrze wygodne, komfortowe i przede wszystkim bezpieczne. 

Ale … nie korzystaj z przykładowych aranżacji od dewelopera. 

Dlaczego? 

Tak wyglądają najczęściej rzuty mieszkań, które są przekazywane przed firmy deweloperskie. Niestety nie jest to dobra prezentacja aranżacji mieszkania, bo … nie ma podstawowej rzeczy, jaką są wymiary. 

Trudno wyczytać, jaka np. umywalka, czy pralka są wpisane i czy są one narysowane proporcjonalnie do wielkości mieszkania. 

Niestety bardzo często wymiary wyposażenia są zaniżane, aby wydawało się, że mieszkanie jest bardzo ustawne i zmieści się wiele rzeczy 🙁 

Od czego zacząć ?

Najważniejsza rzecz to rzut z wymiarami. 

Można skorzystać z projektu budowlanego lub zwymiarowanych rzutów deweloperskich. A najlepiej samemu zmierzyć całe wnętrze, czyli wykonać inwentaryzację. Trzeba wówczas zmierzyć nie tylko ściany, ale także wszelkie otwory ( drzwi, okna), wnęki, występy, szachty. Dobrze jest także zmierzyć położenie punktów instalacji elektrycznej, wod.-kan. i innych instalacji, które są we wnętrzu. 

I konieczne trzeba zrobić zdjęcia. To doskonała pamięć „zewnętrzna”. W trakcie pomiarów można coś pominąć, zapomnieć sprawdzić. A na zdjęciach widać jak na dłoni. 

Kolejny etap to ...

Dokładne poznanie potrzeb i oczekiwań to ważna sprawa. Tylko wtedy stworzysz wnętrze uszyte na miarę. Jeśli tworzysz dla siebie, to dopasujesz je pod swoje oczekiwania. A jeśli zajmujesz się projektowaniem wnętrz – poznanie potrzeb klienta to bardzo ważne zadanie. Bez tego ani rusz. 

W każdym z obu przypadków trzeba odpowiedzieć sobie, lub zdobyć odpowiedź Inwestora, na szereg pytań. 

Jeśli chcesz poznać pytania podstawowe – możesz skorzystać z mojego darmowego ebooka, który jest idealny na start i służy właśnie do tego, aby zastanowić się nad potrzebami. Ebook jest gotowy do pobrania pod tym LINKIEM.

Co dalej?

Gdy już masz przygotowane wymiary, wiesz,  co ma się we wnętrzu znaleźć – czas na twórcze działania i maksimum kreatywności. Ponieważ papier przyjmie wszystko – kombinuj i wymyślaj różne opcje układu mebli. Jedne będą lepsze, inne gorsze. Im więcej czasu poświęcisz na ten etap, tym lepiej, bo będziesz miała / miał więcej przemyśleń. 

Zobaczysz, co można zrobić, a co nie bardzo. Przyjrzysz się, który wariant jest możliwy do realizacji, który zaspokaja Twoje potrzeby najlepiej. 

Jest jednak jedna rzecz, którą trzeba mieć z tyłu głowy w trakcie tych „zabaw” nad układem idealnym. 

To jest ERGONOMIA. 

Ergonomia to nauka która zajmuje się przystosowaniem warunków pracy, mieszkania, nauki do anatomicznych i psychofizycznych właściwości człowieka.

W trakcie badań nad optymalnymi warunkami do mieszkania opracowano wiele wytycznych, które pomagają stworzyć wnętrze wygodne, funkcjonalne i przede wszystkim bezpieczne.

Inny zestaw dotyczy kuchni, łazienki, jadalni, salonu czy sypialni. Czyli do każdego pomieszczenia w domu przypisane są specyficzne „wskazówki”.

Jeśli potrzebujesz takich drogowskazów – polecam moje eBooki, które są o ergonomii we wnętrzach. 

Możesz skorzystać z wiedzy każdego z trzech ebooków osobno

  • ergonomia KUCHNIA
  • ergonomia ŁAZIENKA
  • URZĄDZAJ WNĘTRZA – o ergonomii w salonie, jadalni, sypialni :

Jeśli potrzebujesz ergonomii w pigułce, wyjaśnionej w prosty i przejrzysty sposób na planszach, rysunkach, przykładach – polecam pakiet.  Pakiet 3 eBooków jest najlepszą opcją cenową, bo w cenie dwóch masz wszystkie 3 i wszystko, co trzeba o ergonomii wiedzieć :-). Czyli 3 za 2. Bezpośredni link do ebooków jest TUTAJ.

Efekt końcowy

A tak wygląda poprawnie przygotowany UKŁAD FUNKCJONALNY, czyli zwymiarowany układ mebli i wyposażenia w formie rzutu. Efekt dokładnej  inwentaryzacji, wytycznych dotyczących ergonomii i zmian, jakie czasem trzeba nanieść w podziale przestrzennym, aby dopasować wnętrze do potrzeb i oczekiwań.

Jest to jedna z wersji układu wnętrza nad którym pracuję. Nie jest to wersja ostateczna :-). Z kilku propozycji do każdego pomieszczenia złożyliśmy, jak z puzzli, wnętrze idealne.