Układ funkcjonalny od podstaw

UKŁAD FUNKCJONALNY  to przedstawienie w formie rzutu:

  • zmian w podziale przestrzennym wnętrza
  • układu mebli 
  • wymiarów aranżacji 

Dobrze przygotowany układ funkcjonalny to ponad połowa pracy nad wnętrzem.

Dlatego warto i trzeba przygotować siły, czas i wiedzę, aby zrobić go dobrze. Tylko wtedy mamy gwarancję, że powstanie wnętrze wygodne, komfortowe i przede wszystkim bezpieczne. 

Ale … nie korzystaj z przykładowych aranżacji od dewelopera. 

Dlaczego? 

Tak wyglądają najczęściej rzuty mieszkań, które są przekazywane przed firmy deweloperskie. Niestety nie jest to dobra prezentacja aranżacji mieszkania, bo … nie ma podstawowej rzeczy, jaką są wymiary. 

Trudno wyczytać, jaka np. umywalka, czy pralka są wpisane i czy są one narysowane proporcjonalnie do wielkości mieszkania. 

Niestety bardzo często wymiary wyposażenia są zaniżane, aby wydawało się, że mieszkanie jest bardzo ustawne i zmieści się wiele rzeczy 🙁 

Od czego zacząć ?

Najważniejsza rzecz to rzut z wymiarami. 

Można skorzystać z projektu budowlanego lub zwymiarowanych rzutów deweloperskich. A najlepiej samemu zmierzyć całe wnętrze, czyli wykonać inwentaryzację. Trzeba wówczas zmierzyć nie tylko ściany, ale także wszelkie otwory ( drzwi, okna), wnęki, występy, szachty. Dobrze jest także zmierzyć położenie punktów instalacji elektrycznej, wod.-kan. i innych instalacji, które są we wnętrzu. 

I konieczne trzeba zrobić zdjęcia. To doskonała pamięć „zewnętrzna”. W trakcie pomiarów można coś pominąć, zapomnieć sprawdzić. A na zdjęciach widać jak na dłoni. 

Kolejny etap to ...

Dokładne poznanie potrzeb i oczekiwań to ważna sprawa. Tylko wtedy stworzysz wnętrze uszyte na miarę. Jeśli tworzysz dla siebie, to dopasujesz je pod swoje oczekiwania. A jeśli zajmujesz się projektowaniem wnętrz – poznanie potrzeb klienta to bardzo ważne zadanie. Bez tego ani rusz. 

W każdym z obu przypadków trzeba odpowiedzieć sobie, lub zdobyć odpowiedź Inwestora, na szereg pytań. 

Co dalej?

Gdy już masz przygotowane wymiary, wiesz,  co ma się we wnętrzu znaleźć – czas na twórcze działania i maksimum kreatywności. Ponieważ papier przyjmie wszystko – kombinuj i wymyślaj różne opcje układu mebli. Jedne będą lepsze, inne gorsze. Im więcej czasu poświęcisz na ten etap, tym lepiej, bo będziesz miała / miał więcej przemyśleń. 

Zobaczysz, co można zrobić, a co nie bardzo. Przyjrzysz się, który wariant jest możliwy do realizacji, który zaspokaja Twoje potrzeby najlepiej. 

Jest jednak jedna rzecz, którą trzeba mieć z tyłu głowy w trakcie tych „zabaw” nad układem idealnym. 

To jest ERGONOMIA. 

Ergonomia to nauka która zajmuje się przystosowaniem warunków pracy, mieszkania, nauki do anatomicznych i psychofizycznych właściwości i możliwości człowieka.

W trakcie badań nad optymalnymi warunkami do mieszkania opracowano wiele wytycznych, które pomagają stworzyć wnętrze wygodne, funkcjonalne i przede wszystkim bezpieczne.

Inny zestaw dotyczy kuchni, łazienki, jadalni, salonu czy sypialni. Czyli do każdego pomieszczenia w domu przypisane są specyficzne „wskazówki”.

Jeśli potrzebujesz takich drogowskazów – polecam mój eBook,  w którym jest wszytsko o ergonomii we wnętrzach. 

W ebooku znajdziesz dokładne, merytoryczne informacje.

  • kuchni
  • łazienki
  • jadalni
  • salonu
  • sypialni

Jeśli potrzebujesz ergonomii w pigułce, wyjaśnionej w prosty i przejrzysty sposób na planszach, zdjęciach rysunkach, przykładach – polecam ebook.  To 120 stron TYLKO O ERGONOMII. 

Efekt końcowy

A tak wygląda poprawnie przygotowany UKŁAD FUNKCJONALNY, czyli zwymiarowany układ mebli i wyposażenia w formie rzutu. Efekt dokładnej  inwentaryzacji, wytycznych dotyczących ergonomii i zmian, jakie czasem trzeba nanieść w podziale przestrzennym, aby dopasować wnętrze do potrzeb i oczekiwań.

Jest to jedna z wersji układu wnętrza nad którym pracuję. Nie jest to wersja ostateczna :-). Z kilku propozycji do każdego pomieszczenia złożyliśmy, jak z puzzli, wnętrze idealne. 

A co, jeśli potrzebujesz pomocy przy układach funkcjonalnych?

Lubisz urządzać wnętrza, aranżować i dekorować przestrzeń. Czujesz się w tym dobrze. Wychodzi Ci i jeszcze dobrze się przy tym bawisz, ale … sam podział przestrzenny nie jest Twoją mocną stroną. 

Nie wiesz, jak dopasować przestrzeń. Co można zmieniać, wyburzać, przedłużać, a czego nie wolno robić. Potrzebujesz w tym zakresie wsparcia i pomocy? 

W takiej sytuacji proponuję KONSULTACJE. Konsultacje są dedykowane zarówno projektantom wnętrz, którzy utknęli w pracy nad projektem wnętrza, ale także prywatnym inwestorom, którzy potrzebują wsparcia w tym zakresie. 

To forma pracy nad wnętrzem, w której to ja „rozgryzam” przestrzeń razem z Tobą.

Napisz do mnie, jeśli takiej pomocy potrzebujesz: studio@laviastudio.pl