Projektowanie mebli – masz te 3 rzeczy na uwadze?

projektowanie mebli materiałoznawstwo

Projektowanie mebli to jeden z elementów projektu wnętrza. W dodatku jeden z ważniejszych. Trzeba naprawdę dobrze znać się na materiałoznawstwie, budowie mebla, czy okuciach, aby stworzyć meble skrojone na miarę nie tylko wnętrza, ale także na potrzeby przyszłych użytkowników. 

Stworzyłam kurs on line dedykowany projektantom wnętrz, którzy chcą poszerzyć wiedzę z zakresu projektowania. A ten artykuł opiera się właśnie na materiałach z kursu. TUTAJ dowiesz się więcej o kursie. A poniżej przeczytasz o trzech najważniejszych obszarach, na których trzeba się skupić, aby powstały meble idealne do konkretnego wnętrza.

Początkiem projektowania mebli są już układy funkcjonalne. To na tym etapie planujemy aranżację, meble, komunikacje. Układamy całe wnętrze w oparciu o wiedzę z ergonomii. Dopiero w ślad za tym idą tematy związane z meblami. We wpisie przeczytasz m.in. o tym:

  1. jak dobierać materiały na meble
  2. jak dobierać okucia
  3. jak rozrysować projekt i jak go opisać, aby wykonawca wiedział, jak ma meble zrobić

Jeśli potrzebujesz „ogarnąć” swoją wiedzę z ergonomii, to zobacz ebook ERGONOMIA dla projektantów wnętrz. Omawiam tutaj bardzo szczegółowo ergonomię w:

  • kuchni
  • łazience
  • jadalni
  • sypialni
  • salonie

TUTAJ link.

1. Jak dobierać materiały na meble.

Wybór materiałów jest ogromny. Możemy wybierać z materiałów drewnianych, drewnopochodnych oraz innych. 

Podstawowy i najstarszy materiał to oczywiście drewno. Z drewna powstają najbardziej szlachetne meble. Pamiętaj, że aby meble był określane jako drewniane nie muszą być wykonane w całości z litego drewna. Są też inne materiały drewniane, które są używane do produkcji mebli, jak np. sklejka czy płyta stolarska. Można je zostawić surowe, ale można je bejcować lub pokrywać naturalną okleiną drewnianą, czyli fornirem. 

Obecnie najpopularniejsze są płyty drewnopochodne, czyli wykonane z rozdrobnionych części drewna, które połączone są klejami i żywicami, prasowane na gorąco – dzięki czemu powstaje stabilny materiał o w miarę jednorodnej strukturze. Najbardziej znana jest płyta wiórowa i płyta MDF. Różnię się one między sobą właśnie stopniem rozdrobnienia części drewnianych użytych do produkcji. 

Płyta wiórowa to materiał do produkcji laminowanych płyt meblowych. Płyta MDF z kolei jest idealna do produkcji mebli lakierowanych. 

Obok drewna czy płyt drewnopochodnych możemy meble wykonywać także ze szkła, betonu, kamienia czy stali. Dużą grupę stanowią materiały, które wymagają nośnika. I tutaj mamy do dyspozycji: różne laminaty, szkło, folię PCV, fornir kamienny, etc. Jest z czego wybierać. Aby dobrze wybrać, trzeba poznać wady i zalety każdego z materiału. Bo nie wszystko nadaje się wszędzie. I tak, np. płyta meblowa melaminowana nie nadaje się na blaty. Podobnie jak MDF lakierowany. 

2. Jak dobierać okucia.

Co to w ogóle są okucia? To dodatki do mebli, które znacząco podnoszą funkcjonalność, ale i estetykę mebli. Do okuć zaliczamy:

  • zawiasy
  • prowadnice
  • podnośniki
  • uchwyty

Te ostatnie mają szczególne znaczenie w estetyce mebli. I trzeba naprawdę znać wszystkie opcje, aby jak najlepiej oddać styl i charakter mebla. Ale też dopasować się do oczekiwać klientów (czasem też zdecydowanie odradzić, gdy np. pani domu ma długie paznokcie i marzy o uchwytach korytkowych…). Wszystkie omawiam w kursie. Tutaj chciałam pokazać różnicę między dwoma bardzo podobnymi uchwytami, a jednak bardzo różnymi. 

To są UCHWYTY KRAWĘDZIOWE. Obydwa. A zobacz, jak inaczej się je montuje. Ten po lewej wymaga nafrezowania w wąskiej krawędzi frontu oraz …front musi być niższy. Ten po prawej – jest nałożony i wkręcowny. Całkiem inne. A jednak oba – krawędziowe. Takie informacje powinny być umieszczane na projekcie. Takie, tzn. dokładny opis rodzaju uchwytu. 

A w uchwytach to nie wszystko. Bo jeszcze mamy rozstaw i długość uchwytu. Uchwyty frezowane, otwieranie na dotyk …. Wszystko jest oczywiście omówione w kursie 😉.

3. Jak rozrysować projekt i jak go opisać, aby wykonawca wiedział, jak ma meble zrobić.

I tu czasem zaczynają się schody. Bo z jednej strony trzeba dokładnie i precyzyjnie projekt rozrysować,. Ale z drugiej strony – nie za dużo plansz, bo wykonawca może się gubić (i nie tylko on). Projekt powinien zawierać:

  • rzut z góry na zabudowę / meble
  • widoki na przód 
  • widoki na boki
  • przekroje (gdy zabudowa jest skomplikowana)
  • rozrysowany detal w większej skali (o skali też jest w kursie)

Kreski i linie muszą być zgodne z polską normą dot. rysunków technicznych (PN-82/N-01616), normą branżową dot. rysunku technicznego ( BN-90/7140/03) i jeszcze normą ISO 128. Jest o tym w kursie, więc odsyłam tam, jeśli potrzebujesz temat zgłębić (link do kursu TUTAJ ).

Przykładowy projekt mebla wygląda tak, jak na planszy obok. 

To komoda, którą dokładnie omawiam w kursie, a projekt składa się z 3 plansz oraz dokładnego opisu. 

Jest jeszcze jeden warunek, aby projekt został wykonany zgodnie z projektem – wykonawca MUSI umieć rysunki czytać…. No, ale na to nie mamy wpływu. 

Szerokie rozwinięcie tematów z tego wpisu oraz dużo więcej, znajdziesz w kursie PROJEKTOWANIE MEBLI i RYSUNKI dla STOLARZA.

To jedyny na rynku tak obszerny materiał  dedykowany projektantom wnętrz.

Kurs składa się z:

  • 7 modułów
  • 38 merytorycznych lekcji w formie wideo
  • plików PDF do pobrania
  • szeregu plansz, schematów, zdjęć z obszernym komentarzem

a ponadto

  • w kursie znajdziesz  kilkanaście gotowych projektów mebli (do kuchni, łazienki, salonu i garderoby) – plansze z omówieniem.

Link do kursu TUTAJ.