KUCHNIA to serce domu. Warto zadbać, aby to serce pracowało rytmicznie i spokojnie ;-). Jeśli projektujesz kuchnie – zobacz, moje wskazówki, aby zapewnić w kuchni odpowiedni rytm, spokój i komfort w czasie przygotowywania posiłków.
Poniżej przeczytasz o moich konkretnych wskazówkach, które pomogą przy tworzeniu takiego projektu. Na początek pokażę Ci trzy wytyczne:
- od czego zacząć
- jak poznać potrzeby przyszłych użytkowników
- co z AGD
1. Jak zacząć.
Masz do wykonania projekt kuchni. Oczywiście, na samym początku są sprawy formalne, tzn. ustalenie ceny, terminu i podpisanie umowy. Także zanim zaczniesz proces projektowy – dobrze, żebyś miała/miał to dogadane.
W samym projektowaniu pierwszym krokiem powinno być dokładne zmierzenie pomieszczenia. Jeśli pracujesz online – poproś o bardzo dokładne wymiary wszystkiego:
- ścian
- okien ( też wys. parapetu)
- występów
W ebooku jest specjalna CHECK LISTA do inwentaryzacji, która może pomóc Tobie. Z pewnością pomoże klientom z sieci, aby wiedzieli, co trzeba zmierzyć. Zachęcam do skorzystania :-).
Sprawdź też wszelkie instalacje: elektryczną, wod.-kan., gazową i wentylacyjna. Ustal z Inwestorami, którą z nich możesz zmienić. Ale pamiętaj, że zmiana w instalacji gazowej wymaga specjalnych pozwoleń. Natomiast wentylację możesz wykorzystać do okapu w funkcji wyciągu tylko wówczas, gdy w pomieszczeniu jest dodatkowa kratka wentylacyjna, dedykowana do wentylacji pomieszczenia.
2. Potem poznajemy potrzeby i oczekiwania.
Czyli pytamy, pytamy, pytami. Ustalamy i wszystko zapisujemy. Możesz mieć własny zestaw pytań. Możesz też skorzystać z gotowych ankiet, których jest trochę na rynku.
W ebooku podaję też 4 pytania, które raczej w ankietach się nie pojawiają, ale są idealnym wstępem do rozmów o kuchni. Czyli np. co klienci lubią w tej kuchni, z której teraz korzystają. Ja w moim wywiadzie proszę, aby Inwestorzy przyjrzeli się obecnej kuchni i na początek powiedzieli co im w niej pasuje. Oczywiście następne pytanie jest o to, co im nie pasuje. W ten sposób lepiej poznajemy potrzeby i oczekiwania.
Poznanie, czego potrzebują klienci jest bardzo ważne. Kuchnia ma służyć im, a nie nam Ale …. my musimy stać na straży tego, aby zapewnić maksymalną wygodę i bezpieczeństwo. Dlatego tak ważna jest znajomość zasada ergonomii. To powinno być w małym paluszku ;-). Ale jeśli masz wątpliwości, czy wszystko masz poukładane, to w ebooku „ergonomia KUCHNIA” wszystko jest podane jak na tacy. Na wielu planszach, rysunkach, szkicach omawiam wszystko co wiąże się z ergonomią w kuchni. Ebook znajdziesz TUTAJ.
3. Dobieramy AGD czy nie dobieramy?
Nie każdy projektant, czy architekt wnętrz dobiera konkretny model sprzętu AGD. Jak tego nie robię. Klienci bardzo często wiedzą, czego chcą i doskonale orientują się w ofercie poszczególnych firm. Jeśli nie – proszę ich, aby skorzystali z porad fachowców w salonach sprzedaży. Do mnie należy ustalenie, jakie wielkości sprzętów będą odpowiednie i jakie się zmieszczą.
W przypadku piekarników – sprawa jest w sumie prosta. Typowy wymiar piekarnika do zabudowy jest standardowy. Nie ma znaczenia, czy będzie pod płytą, czy w zabudowie w słupku. Podobnie jak lodówki czy płyty grzewczej. Różne są np. szerokości zmywarek i sposób umieszczenia sterowania. Różne są okapy, mikrofalówki, kawiarki czy lodówki wolnostojące (szczególnie te typu side-by-side). Oczywiście są także nietypowe piekarniki (np. kompaktowe). I tutaj musimy znać dokładne modele, aby opracować szczegółowy projekt.
Reasumując – dobieramy sprzęt i ustalamy, jaki się zmieści i jak ma być zaplanowany ( bo to podstawowa wytyczna ergonomii w kuchni). Ale już dobór konkretnych modeli nie musi należeć do nas. No chyba, że mamy ulubione i sprawdzone marki i modele…
Jeśli na etapie tworzenia projektu Inwestorzy jeszcze nie wiedzą, jaki będą mieli sprzęt – dobrze jest opisać sugerowane wymiary na projekcie i dodać komentarz, że wymiar może ulec zmianie po wybraniu konkretnych modeli AGD.
To wskaże wykonawcy, na co zwrócić uwagę i co może się zmienić. To ważne dla dobra projektu ;-).
To tylko trzy wskazówki, o czym trzeba pomyśleć, gdy projektuje się kuchnię. Więcej znajdziesz w eobooku.
Obszerne rozwinięcie tematu z tego wpisu, a także dodatkowe wskazówki, znajdziesz w tym ebooku:
„od czego zacząć PROJEKT KUCHNI – 5 najważniejszych wskazówek”
Możesz go pobrać za free (gratis) TUTAJ .