Projektujesz kuchnię? Poznaj moje wskazówki.

KUCHNIA to serce domu. Warto zadbać, aby to serce pracowało rytmicznie i spokojnie ;-). Jeśli projektujesz kuchnie – zobacz, moje wskazówki, aby zapewnić w kuchni odpowiedni rytm, spokój i komfort w czasie przygotowywania posiłków.

Poniżej przeczytasz o moich konkretnych wskazówkach, które pomogą przy tworzeniu takiego projektu. Na początek pokażę Ci trzy wytyczne:

  • od czego zacząć
  • jak poznać potrzeby przyszłych użytkowników
  • co z AGD
Jeśli temat Ciebie interesuje – zachęcam do pobrania darmowego ebooka, w którym jest nie tylko rozwinięcie tych trzech wytycznych, ale są też dodatkowe. 
Na końcu artykułu znajdziesz link, pod którym znajdziesz dostęp do ebooka. 
 

1. Jak zacząć.

Masz do wykonania projekt kuchni. Oczywiście, na samym początku są sprawy formalne, tzn. ustalenie ceny, terminu i podpisanie umowy. Także zanim zaczniesz proces projektowy – dobrze, żebyś miała/miał to dogadane.

W samym projektowaniu pierwszym krokiem powinno być dokładne zmierzenie pomieszczenia. Jeśli pracujesz online – poproś o bardzo dokładne wymiary wszystkiego:

  • ścian
  • okien ( też wys. parapetu)
  • występów

W ebooku jest specjalna CHECK LISTA do inwentaryzacji, która może pomóc Tobie. Z pewnością pomoże klientom z sieci, aby wiedzieli, co trzeba zmierzyć. Zachęcam do skorzystania :-). 

Sprawdź też wszelkie instalacje: elektryczną, wod.-kan., gazową i wentylacyjna. Ustal z Inwestorami, którą z nich możesz zmienić. Ale pamiętaj, że zmiana w instalacji gazowej wymaga specjalnych pozwoleń. Natomiast wentylację możesz wykorzystać do okapu w funkcji wyciągu tylko wówczas, gdy w pomieszczeniu jest dodatkowa kratka wentylacyjna, dedykowana do wentylacji pomieszczenia.

2. Potem poznajemy potrzeby i oczekiwania.

Czyli pytamy, pytamy, pytami. Ustalamy i wszystko zapisujemy. Możesz mieć własny zestaw pytań. Możesz też skorzystać z gotowych ankiet, których jest trochę na rynku. 

W ebooku podaję też 4 pytania, które raczej w ankietach się nie pojawiają, ale są idealnym wstępem do rozmów o kuchni. Czyli np. co klienci lubią w tej kuchni, z której teraz korzystają. Ja w moim wywiadzie proszę, aby Inwestorzy przyjrzeli się obecnej kuchni i na początek powiedzieli co im w niej pasuje. Oczywiście następne pytanie jest o to, co im nie pasuje. W ten sposób lepiej poznajemy potrzeby i oczekiwania. 

Poznanie, czego potrzebują klienci jest bardzo ważne. Kuchnia ma służyć im, a nie nam Ale …. my musimy stać na straży tego, aby zapewnić maksymalną wygodę i bezpieczeństwo.  Dlatego tak ważna jest znajomość zasada ergonomii. To powinno być w małym paluszku ;-). Ale jeśli masz wątpliwości, czy wszystko masz poukładane, to w ebooku „ergonomia KUCHNIA” wszystko jest podane jak na tacy. Na wielu planszach, rysunkach, szkicach omawiam wszystko co wiąże się z ergonomią w kuchni. Ebook znajdziesz TUTAJ

3. Dobieramy AGD czy nie dobieramy?

Nie każdy projektant, czy architekt wnętrz dobiera konkretny model sprzętu AGD. Jak tego nie robię. Klienci bardzo często wiedzą, czego chcą i doskonale orientują się w ofercie poszczególnych firm. Jeśli nie – proszę ich, aby skorzystali z porad fachowców w salonach sprzedaży. Do mnie należy ustalenie, jakie wielkości sprzętów będą odpowiednie i jakie się zmieszczą. 

W przypadku piekarników – sprawa jest w sumie prosta. Typowy wymiar piekarnika do zabudowy jest standardowy. Nie ma znaczenia, czy będzie pod płytą, czy w zabudowie w słupku. Podobnie jak lodówki czy płyty grzewczej. Różne są np. szerokości zmywarek i sposób umieszczenia sterowania. Różne są okapy, mikrofalówki, kawiarki czy lodówki wolnostojące (szczególnie te typu side-by-side). Oczywiście są także nietypowe piekarniki (np. kompaktowe).  I tutaj musimy znać dokładne modele, aby opracować szczegółowy projekt. 

Reasumując – dobieramy sprzęt i ustalamy, jaki się zmieści i jak ma być zaplanowany ( bo to podstawowa wytyczna ergonomii w kuchni). Ale już dobór konkretnych modeli nie musi należeć do nas. No chyba, że mamy ulubione i sprawdzone marki i modele…

Jeśli na etapie tworzenia projektu Inwestorzy jeszcze nie wiedzą, jaki będą mieli sprzęt – dobrze jest opisać sugerowane wymiary na projekcie i dodać komentarz, że wymiar może ulec zmianie po wybraniu konkretnych modeli AGD. 

To wskaże wykonawcy, na co zwrócić uwagę i co może się zmienić. To ważne dla dobra projektu ;-). 

To tylko trzy wskazówki, o czym trzeba pomyśleć, gdy projektuje się kuchnię. Więcej znajdziesz w eobooku. 

 

 

Obszerne rozwinięcie tematu z tego wpisu, a także dodatkowe wskazówki, znajdziesz w tym ebooku:

„od czego zacząć PROJEKT KUCHNI – 5 najważniejszych wskazówek” 

Możesz go pobrać za free (gratis) TUTAJ .