„Wstałaś lewą nogą?”, „nie wyspałeś się, czy co?” , „sen jest dobry na wszystko”, „wyśpij się i wtedy pogadamy”… powiedzeń związanych ze spaniem jest bardzo dużo. Większość z nich w podtekście mówi o dobrym samopoczuciu lub jego braku, o dobrym humorze lub wręcz przeciwnie. Dobry sen odpowiada za dobre nastawienie do wszystkiego, ale ma także ogromne znaczenie dla regeneracji organizmu po chorobach lub urazach. W czasie snu usuwane są z organizmu toksyny oraz zapisywane są i układane wszystkie wydarzenia z mijającego dnia. Dlatego wyspany człowiek nie ma problemów z koncentracją, zapamiętywaniem, kojarzeniem faktów, ect. Chyba nie trzeba nikogo przekonywać, jak ważny jest sen. A co za tym idzie – jak ważna jest sypialnia dobrze zaplanowana. O innych, zbawiennych zaletach snu pisać nie będę (jeśli kogoś temat interesuje, zachęcam do pobuszowania po necie). W artykule natomiast pokażę, na co zwrócić uwagę przy planowaniu sypialni, aby zapewnić sobie dobry sen. Przeczytasz m.in. o:
- najlepszym położeniu sypialni
- optymalnych wymiarach sypialni
- wygodnych meblach ze szczególnym uwzględnieniem szaf
NAJLEPSZE POŁOŻENIE POKOJU DO SPANIA
W sypialni musi być okno. Bez względu na jej kształt czy położenie drzwi – okno być musi. Najlepiej, jeśli wychodzi ono na wschodnia stronę. Pobudka razem z pierwszymi promieniami słońca jest zdecydowanie łatwiejsza. Okna wychodzące na zachód też mają swoje zalety. Można dłużej pospać, ale … w naszym klimacie latem może być za w takim gorąco ( jeśli nie mamy klimatyzacji), bo słońce zachodząc ciągle grzeje.
Jeśli więc wstajesz rano, to zdecydowanie lepszym rozwiązaniem dla Ciebie będzie sypialnia z oknem na wschód.
Dobrze jest też, gdy pokój do spania – sypialnia rodziców, pokoje dzieci, były położone blisko łazienki. W kawalerkach lub małych, jednopokojowych mieszkaniach wszystko jest blisko. Nie ma problemu z podjęciem decyzji o przeznaczeniu poszczególnych pomieszczeń ;-). Ale przy większych metrażach, gdy możemy wybrać położenie pokoi i ich sąsiedztwo, warto blisko łazienki zaplanować właśnie sypialnie i pokoje dzieci. Pamiętając o tym, aby aranżacja łazienki zapewniała intymność i ograniczała hałasy np. wody lejącej się z prysznica w środku nocy ;-). Dodatkowo przy sypialni małżeńskiej bardzo wygodne jest zaplanowanie garderoby. Takie rozwiązania spotykam coraz częściej – czyli sypialnie mają swoje prywatne łazienki i dedykowane garderoby. Wygodne i komfortowe rozwiązanie.
OPTYMALNE WYMIARY SYPIALNI
Bez względu na to, jak położona jest sypialnia – czy z oknami na wschód, zachód, północ, czy południe. A także bez względu na jej sąsiedztwo (obok łazienki, czy nieco dalej) jest kilka ważnych wymiarów, o których warto pamiętać przy planowaniu pokoju do spania.
- powierzchnia sypialni – optymalna powierzchnia sypialni dla dwóch osób to min. 16 mkw. Na takiej powierzchni można zaprojektować piękną sypialnię, a położenie łóżka może być praktycznie dowolne. Niestety, w gotowych mieszkaniach coraz trudniej o taką wielkość pokoju do spania dla rodziców. Z mojego doświadczenia wynika, że 11-12 mkw to absolutne minimum, aby w sypialni zmieściło się łóżko dwuosobowe ( o wymiarach mebli – poniżej), dwie szafki, szafa na odzież oraz wygodna komunikacja. Nie mówiąc już o miejscu, które jest potrzebne, aby otworzyć drzwi, które w pokojach otwierają się do środka.
- wymiar łóżka – to łączny wymiar typowego, standardowego materaca + rama łóżka. Materace dla dwóch osób mogą mieć wymiar 140×200, 160×200,180×200 i więcej. Wygodny materac zaczyna się od szer. 160 cm. Łóżko do takiego materaca to szer. minimum 170 cm. Jeśli łóżko ma grubą ramę, to szerokość łączna materaca i ramy może być nawet 180-190 cm. Koniecznie trzeba to wziąć pod uwagę, przy planowaniu sypialni. Natomiast materac dla jednej osoby to 90x200cm, 100×200, 110×200 cm. Tutaj także do szerokości i długości materaca dodajemy wymiar ramy i mamy wymiar gotowego łóżka.
- wygodna komunikacja – czyli swobodne poruszanie się po sypialni, czyli najczęściej wokół łóżka i w rejonie okna. Po trzech stronach łóżka (boki oraz część przy nogach) należy zostawić ok. 60 cm wolnej przestrzeni, aby swobodnie do łóżka dojść. Jeśli łóżko stoi przy ścianie, to wiadomo, że dojście mamy z dwóch stron i z tych strona powinno być po 60 cm. Gdy w pokoju jest szafa – do niej także trzeba zapewnić swobodny dostęp i to również jest 60 cm. Poprawny schemat zaranżacji sypialni jest poniżej.
Powierzchnia sypialni obok to 12,73 mkw. W tej sypialni znalazło się:
- wygodne łóżko do materaca 160x200cm
- dwie szafki nocne
- szafa z drzwiami przesuwnymi o głęb. 70 cm
- komoda o głęb. 45 cm
- zasłony
Jeśli w miejscu szafy przesuwnej wybierzemy szafę z drzwiami uchylnymi – będzie potrzebna większa ilość miejsca pomiędzy szafą a szafką nocną, aby otworzyć drzwi do szafy. Przy szafie przesuwnej nie ma takiej konieczności.
Planując sypialnię trzeba także pamiętać o drzwiach wejściowych, które otwierają się do środka. Łóżko nie powinno stać zbyt blisko wejścia, aby nie wpadać na nie.
WYGODNE MEBLE
W sypialni największą uwagę trzeba zwrócić na materac. Oczywiście wszystko, co napisałam powyżej jest też ważne i gdy mamy już wybrane położenie sypialni, mamy zaplanowany układ, to kolejnym krokiem, do którego trzeba się przyłożyć, jest wybór materaca. Zobacz poniżej, jakie elementy trzeba wziąć pod uwagę.
MATERAC - poniżej kilka etapów, aby dokonać dobrego wyboru:
– czy materac do dużego łóżka pojedynczy czy podwójny – czyli np. wybrać jeden materac 160×200 cm, czy dwa materace 80×200 cm
– jaką preferujemy budowę materaca – do wyboru mamy sprężynowy, piankowy, kieszeniowy, lateksowy
– z czego są produkowane dodatkowe elementy (to ma wpływ na reakcje alergiczne) i czy materac ma odpowiedni atest
– jaka twardość / miękkość materaca jest dla nas najlepsza. Do wyboru mamy materace w H1 (miękki) aż do H5 (bardzo twarde). Ten parametr dobiera się m.in. do wagi ciała i osobistych preferencji, dlatego ZAWSZE warto się materac wypróbować przed zakupem.
– czy materac będzie leżał na sztywnym stelażu, czy na stelażu regulowanym. Do stelaży regulowanych dedykowane są przede wszystkim materace lateksowe lub piankowe. Tym materacom nie zaszkodzi wyginanie.
ŁÓŻKO I SZAFKI NOCNE
Wybór jest ogromny. Ale … jest kilka ważnych wskazówek, które warto mieć na uwadze:
– jeśli mamy wąską sypialnię – łóżko powinno mieć delikatną ramę, aby nie zabierało przestrzeni
– zagłówek tapicerowany – dodatkowo wydłuża łóżko. Możemy sobie na taki pozwolić, gdy na przejście przy nogach łóżka zostanie ok. 60 cm. Także tutaj trzeba wszystko pomierzyć.
– wysokość szafek nocnych dopasowujemy do wysokości położenia materaca. Im grubszy materac i wyżej położona górna krawędź materaca tym wyższe szafki nocne. Dzięki temu wygodnie będzie z nich korzystać.
SZAFA
Dobierając szafę przede wszystkim dobieramy sposób otwierania. Do dyspozycji mamy:
– szafę z drzwiami uchylnymi czyli otwieranymi. Taka szafa ma głębokość 60 cm. Zajmuje mniej miejsca niż szafa z drzwiami przesuwnymi, ale trzeba zostawić odpowiednią ilość miejsca na jej otwarcie. Trzeba o tym pamiętać szczególnie w miejscu obok szafek nocnych. Tutaj rozwiązaniem może być zaplanowanie w tym fragmencie otwartych półek, bez frontów
– szafę z przesuwnymi frontami. Taka szafa zajmuje więcej miejsca, bo aż 70 cm na głębokość. W środku jest taka sam głębokość, jak w szafie z drzwiami uchylnymi. Dodatkowe 10 cm to ilość miejsca, ile potrzebuje system do drzwi przesuwnych. Dla mnie dużą wadą szaf z przesuwnymi frontami jest to, że nie można otworzyć całej szafy, tylko segmenty. Dlatego polecam ten typ szafy tylko w ostateczności :-).
NA KONIEC
Kilka dobrych praktyk przed zakupem mebli
1. zmierz dokładnie pokój ( weź pomiary na zakupy)
2. sprawdź, jak rozmieszczone są gniazdka, kinkiety, lampy, włączniki
3. zmierz dokładnie, jak otwierają się drzwi i ile zajmują miejsca
4. zaznacz położenie grzejnika (jeśli nie jest pod oknem)
5. przemyśl układ oraz to, co dodatkowo planujesz mieć w sypialni: zasłony, komoda, toaletka + krzesło, kwiaty,